کلینیک اختلالات شنوایی، گفتار و زبان

در کلینیک اختلالات شنوایی، گفتار و زبان متخصصین مجرب گوش، گلو و بینی، سر و گردن، فلوشیپ حنجره، نورولوژیست، روانپزشک و دندانپزشک به همراه کارشناسان زبده شنوایی‌شناسی و گفتاردرمانی به صورت تیمی در کنار شما هستند.

این کلینیک از بخش‌های زیر تشکیل شده است

در این بخش، تمامی خدمات تخصصی و فوق‌تخصصی تشخیصی، درمانی مرتبط با گوش، گلو، بینی و سر و گردن شامل وزوز گوش، سرگیجه و عدم تعادل، فراشنوایی، کاهش شنوایی حاد و مزمن، گرفتگی بینی، گرفتگی گوش، ساکشن گوش، تزریق درون گوش، سینوزیت، انحراف بینی، مشکلات گلو و حنجره اعم از بررسی توده‌های گردنی، خرخر حین خواب  و ... توسط متخصصین مجرب این حوزه ارائه می‌شود.

همچنین ویزیت و مشاوره بیماران نیازمند جراحی در موارد گفته شده از خدمات دیگر این بخش می‌باشد.

 زیبایی‌جویان عزیز نیز می‌توانند از خدمات:

  • لیفت صورت
  • تزریق بوتاکس و ژل
  • زاویه‌سازی
  • جراحی زیبایی بینی

         بهره‌مند شوند.

گوش علاوه بر اندام شنوایی، یکی از اندام‌های تعادلی نیز می‌باشد. در برخی موارد علت سرگیجه و عدم تعادل فرد می‌تواند در ارتباط با سیستم دهلیزی گوش داخلی و یا بیماری‌های مغز و اعصاب باشد.

از این رو، در این بخش خدمات تشخیصی و درمانی سرگیجه و عدم تعادل با استفاده از آزمون‌های بررسی سیستم تعادلی و سرگیجه ، انجام تمرین‌های توانبخشی تعادلی و سرگیجه و مانورهای بازگردانی ذرات توسط متخصصین گوش، گلو و بینی، مغز و اعصاب، شنوایی‌شناسان و کاردرمانگران مرکز ارائه می‌شود.

در این بخش تمامی آزمایش‌های پایه و تخصصی سیستم شنوایی و تعادل شامل ارزیابی‌های مقدماتی و پیشرفته اختلالات شنوایی و وزوز گوش با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین تجهیزات فیزیولوژیک و الکتروفیزیولوژیک و نیز آزمون‌های بررسی سیستم تعادلی و سرگیجه به‌منظور تشخیص و درمان مشکلات شنوایی، تعادل و سرگیجه انجام می‌شود.

حنجره قسمتی از دستگاه تنفسی فوقانی است که وظیفه اصلی تولید صوت را به عهده دارد. افزون بر این، حنجره از ورود مواد غذایی و اجسام خارجی به داخل راه هوایی جلوگیری می‌کند.

 التهاب حنجره، توده‌های خوش‌خیم و بدخیم حنجره، فلج شدن تارهای صوتی و عفونت از شایع‌ترین بیماری‌های حنجره می‌باشند.

 از مهمترین علایم بیماری‌های حنجره نیز می‌توان به خشونت و گرفتگی صدا، درد و سوزش گلو، تنگی نفس، اشکال در بلع غذا و ورود غذا به راه هوایی و سرفه، احساس توده در گردن و بزرگی غدد لنفاوی گردن اشاره کرد.

جراح و متخصص گوش، گلو، بینی و سر و گردن دارای فلوشیپ حنجره به همراه گفتار درمانگر در تشخیص و درمان اختلالات حنجره شما را یاری می‌کنند.

در این بخش، تجویز، تأیید، تنظیم، تعمیر و فروش انواع تجهیزات شنوایی و کمک‌شنوایی، مشاوره و تجویز تخصصی انواع سمعک، تهیه انواع وسایل جانبی و کمکی سمعک، ساخت انواع قالب‌های گوش، تنظیم انواع سمعک‌ از کمپانی‌های مختلف و مشاوره و تجویز ماسکرهای وزوز گوش انجام می‌شود.

نقص شنوایی یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌های بدو تولد در سراسر جهان است که بر اثر عوامل متعددی از جمله عوامل ژنتیکی، ازدواج‌هاي فامیلي، بیماری‌هاي عفوني در دوران بارداري، صدمات وارده حین زایمان، زردي نوزادي، عفونت گوش، اصوات صدمه‌زا و مخرب ایجاد می‌شود که می‌تواند عوارض کوتاه مدت و بلندمدتی بر زمینه‌های مختلف رشد کودک از جمله زبان و گفتار، فعالیت‌های فیزیکی، قوه درک یا شناخت و نیز مهارت‌های ذهنی ـ اجتماعی داشته باشد.

غربالگری شنوایی، مؤثرترین راه برای شناسایی زودهنگام ابتلا به نقص شنوایی در میان نوزادان و از مهم‌ترین راه‌های شناسایی و تشخیص اختلالات شنوایی است.

 

 بهترین و مؤثرترین زمان انجام غربالگری شنوایی نوزادان در ماه اول تولد نوزاد است تا در صورت وجود هرگونه اختلال شنوایی بتوان آن را در سن زیر 3 ماهگی تشخیص داد و تا دوره زیر 6 ماهگی به انجام مداخلات درمانی اقدام کرد.

غربالگری شنوایی با ابزارهای فیزیولوژیک و الکتروفیزیولوژیک توسط ادیولوژیست‌های کارآزموده در بخش غربالگری شنوایی نوزادان و کودکان انجام می‌گیرد.

در این بخش، گفتار درمانگر با مشاوره و همکاری متخصصین گوش، گلو، بینی و حنجره، نورولوژیست و روانپزشک سعی بر درمان و توانبخشی اختلالات گفتار، زبان، صوت، صدا، بلع و حنجره شما دارد. 

در مورد پزشکان مرکز توانبخشی شفا سوالی دارید؟